Podvojné účetnictví poskytuje informace o finanční situaci, hospodářském výsledku, stavu a pohybu hospodářských prostředků organizace za určité časové období.
Význam a funkce účetnictví:
Správně vedené účetnictví je zdrojem cenných informací pro podnikatele o průběhu hospodaření a tím se stává dobrým nástrojem pro rozhodování, plánování a řízení. Je také významným zdrojem důkazních prostředků při vedení sporů.
Účetnictví zachycuje informace o aktivech a pasivech podniku, o jeho nákladech a výnosech a hospodářském výsledku jako celku a umožňuje tím kontrolu hospodaření.
Pro správné stanovení daňové povinnosti se použije hospodářský výsledek, který je tvořen rozdílem mezi výnosy a náklady.
V podvojném účetnictví například účtují:
- všechny právnické osoby – obchodní společnosti, družstva, banky a pojišťovny
- fyzické osoby zapsané do obchodního rejstříku
- ostatní fyzické osoby, které jsou podnikateli, pokud jejich obrat podle zákona o dani z přidané hodnoty včetně plnění osvobozených od této daně, jež nejsou součástí obratu, v rámci jejich podnikatelské činnosti přesáhl za bezprostředně předcházející kalendářní rok částku 25 mil. Kč, a to od prvního dne kalendářního roku,
- ostatní fyzické osoby, které vedou účetnictví na základě svého rozhodnutí,
- ostatní fyzické osoby, kterým povinnost vedení účetnictví ukládá zvláštní právní předpis
Úplný výčet nalezneme v Zákoně o účetnictví v §1 odst.2.
Fyzické osoby mohou pro stanovení základu daně použít
- podvojné účetnictví
- daňovou evidenci
- výdaje stanovené % z příjmů dle §7 odst. (7) Zákona o daních z příjmů
Daňová evidence
Daňová evidence obsahuje údaje o příjmech a výdajích v takovém členění, aby mohl být stanoven základ daně a daň z příjmů. Obsahuje údaje o:
- příjmech a výdajích
- majetku a dluzích
základní pravidla pro vedení evidence nalezneme v §7b Zákona o daních z příjmů a v dalších ustanoveních obecně závazných předpisů. Forma daňové evidence není dána.
Výdaje stanovené procentem z příjmů
Neuplatní-li poplatník skutečné výdaje na dosažení, zajištění a udržení příjmů, může pro zjednodušení administrativy uplatnit výdaje procentem z příjmů ve výši:
- 80 % z příjmů ze zemědělské výroby, lesního a vodního hospodářství a z příjmů z živnostenského podnikání řemeslného; nejvýše lze však uplatnit výdaje do částky 1 600 000 Kč,
- 60 % z příjmů ze živnostenského podnikání; nejvýše lze však uplatnit výdaje do částky 1 200 000 Kč,
- 40 % z jiných příjmů ze samostatné činnosti; nejvýše lze však uplatnit výdaje do částky 800 000 Kč,
- 30 % z příjmů z nájmu majetku zařazeného v obchodním majetku; nejvýše lze však uplatnit výdaje do částky 600 000 Kč.
Pro stanovení výhodnosti uplatnění jednotlivých způsobů pro určení základu daně a výpočtu daně z příjmu je třeba vzít v úvahu několik faktorů, proto je vhodné svoji volbu nedříve prokonzultovat.